oddíly

V našem středisku fungují 3 oddíly výchovného charakteru, jeden neformální pak jako zázemí pro rovery a rangers:

Poštolky Permoník Skorci Wapitti

• Poštolky – roj světlušek (holky, 6–10 let)
  • Permoník – smečka vlčat (kluci, 6–10 let)
  • Skorci – koedukovaný oddíl skautů a skautek (kluci a holky 11–15 let)
  • Wapitti – kmen roverů & rangers (kluci a holky starší 15 let)

Poštolky

roj světlušek | holky ve věku 6–10 let
Poštolky – roj světlušek

Poštolky jsou oddílem, jehož členkami jsou holky ve věku od 6 do 10 let. Program je vzhledem k veliké hravosti dětí v tomto věku hodně pestrý a naše světlundy hrají mnoho zajímavých her, při kterých zažijí velikou spoustu legrace. Pomocí her poznávají samy sebe, svoje kamarády i přírodu okolo sebe. Hra je prakticky provází na každém jejich kroku. Jelikož jde o děvčata, nechybí na schůzkách a oddílových výpravách rukodělné práce. Světlušky vyšívají, lepí, stříhají, navlékají a dělají kupu dalších činností, na jejichž konci je vždy pěkný výrobek, který by řada z nás jen těžko svedla. Naše světlušky jsou prostě malá sluníčka, která svým smíchem prosvěcují naše středisko.

každý pátek od 17:00 do 18:30 [ob týden mají schůzku společně s vlčatama]

Rose Viktorie Havlíčková – Rose

Permoník

smečka vlčat | kluci ve věku 6–10 let
Permoník – smečka vlčat

Do smečky vlčat chodí chlapci ve věku od 6 do 10 let. Program je vzhledem k veliké hravosti dětí v tomto věku velice pestrý a naše vlčata hrají mnoho zajímavých her, při kterých zažijí velikou spoustu legrace. Pomocí her poznávají nejen sami sebe a svoje kamarády, ale také i přírodu okolo sebe. Pro svoje hry využívají hlavně příběhů z Knihy džunglí. Vedoucí oddílu nese označení Akéla, podle moudrého a starého vlka, rádce oddílu Mauglí a členové oddílu, smečky – vlčata. Akéla pak předává malým nezbedným, ale zvědavým vlčatům svoje bohaté zkušenosti pomocí různých her a zajímavých vyprávění. Na skautských akcích vlčata snadno poznáte podle žlutého šátku uvázaného kolem krku.

Oddílové schůzky
každý pátek od 17:00 do 18:30 (ob týden mají schůzku společně se světluškama)

Mýval Vít Krampera – Mýval

Skorci

koedukovaný oddíl skautů a skautek | věk 11–15 let
Skorci – koedukovaný oddíl skautů a skautek

Historicky nejmladší oddíl je tvořen dvěma družinami. Tou první je družina Bobrů, kterou představují skauti, druhou družinou jsou pak Stopy. Ta je pro změnu tvořena skautkami. Oddíl je zaměřen na práci s dětmi zhruba od 11 do 15 let, z nichž někteří přešli do oddílu od Poštolek či z Permoníku po dovršení příslušného věku, jiní vstoupili do střediska Krakonoš rovnou jako skauti. Protože přidat se lze v každém věku! Také oni mají program připravený na míru jejich věkové kategorii. Ten je plný her a dobrodružství, adekvátně napojených na symbolický rámec, aby schůzky byly nejen zábavné, ale také výchovné a pomohly z dospívajících dětí vychovat zodpovědné občany, které se bez komplikací dokáží pohybovat v současném světě a obstáli při překonávání nástrah, které jim život postaví do cesty.

jednou za čtrnáct dnů v pátek od 17:00 do 19:00 Oddílový kalendář

Družinové schůzky – připravují rádci
jednou za čtrnáct dnů v pátek od 17:00 do 19:00 Oddílový kalendář

Tomek Tomáš Krampera – Tomek

Wapitti

kmen roverů a rangers | věk 15+
Wapitti jsou aktualně formálně vzato sice pouze družinou spadající pod koedukovaný oddíl skautů a skautek – Skorci, a to především proto, že jeho členové jsou registronáni v ostatních oddílech, kde se větší či menší rolí podílejí na výchově mladších členů.

V praxi nicméně funguje dlouhodobě jako zázemí pro věkovou kategorii 15+. Členové se společně nepravidelně scházejí, aby si odpočinuli od přípravy programu a jiných skautských povinností i mimoskautských aktivit.