pro nováčky

Jak se stát skautem či skautkou

Skautky na střediskovém letním táboře

Zažij dobrodružství! Přidej se ke skautům!

Ačkoliv ideální období pro to je počátkem školního roku, kdy se po letních prázdninách veškerá činnost teprve rozjíždí, do skautu narozdíl od mnohých jiných kroužků můžeš vstoupit kdykoliv během roku. Stačí dorazit na oddílovou schůzku, jejichž termíny nalezneš v sekci oddíly. Klidně si můžeš vzít i nějakého kamaráda, pokud z toho máš (zbytečné) obavy. ;-)

Doporučujeme předem kontaktovat některého z vedoucích, abyste měli jistotu, že se schůzka v daný týden opravdu koná. Zároveň vám poradí, který oddíl je pro vás nejvhodnější.

Kde nás najdeš

Naše klubovny se nachází nedaleko autobusového nádraží, na konci ulice Jos. Suka ve Vrchlabí (mapy.cz mapy.cz).

Výběr vhodného oddílu

Naše skautské středisko má několik oddílů, každý pro jinou věkovou kategorii. Pokud si nejste jisti, která je pro vás ta pravá, neváhejte nás kontaktovat, rádi poradíme s výběrem. ;-)
  • Permoník – vlčata (kluci cca 6-10 let)
  • Poštolky – světlušky (holky cca 6-10 let)
  • Skorci – koedukovaný oddíl skautů a skautek (kluci a holky cca 11-15 let)

Jsi-li starší a chtěl by ses přidat ke skautům, ozvi se nám. Starší členové se scházejí nepravidelně, ale skauting je organizace pro každého v každém věku!

Co tě u nás čeká?

Skluzavka z mýdlových bublin

Oddílové schůzky

Skauting, to je především dobrodružství, zábava a kamarádi. S těmi se budeš setkávat hlavně na oddílových schůzkách, které se obvykle konají jednou týdně. Zahajují se oddílovým pokřikem a jejich program je různý, vždy přizpůsobený dané výchovné kategorii a zájmům členů. Nechybí na nich samozřejmě hry, ale součástí jsou je i trénink praktických dovedností, jako je třeba vázání uzlů nebo šifrování, které tě naučí číst a psát kódované zprávy.

Oddílová schůzka Oddílová schůzka Oddílová schůzka

Oddílové výpravy

Krom pravidelných schůzek na klubovnách se se svými kamarády budeš setkávat i na jiných akcích. Třeba na oddílových výpravách. To jsou jednodenní, nebo vícedenní akce, na kterých se často dělá to, co na schůzkách, ale součístí je i výlet mimo klubovny, respektive mimo Vrchlabí. Pravidelně jezdíme třeba na naši chatu na Pecce nebo na jiné osvědčené lokality. Někdy se účastníme akcí, které pro skauty pořádají jiná střediska – např. Aprílový blouďák, což je hra po městě, která se každoročně koná v Ústí nad Labem. Jindy vyrážíme na místa nám dosud neznámá.

Výprava do Trutnova Výprava do ZOO Dvůr králové nad Labem Výprava Tatobity

Letní tábory

Vrcholem skautského roku jsou letní tábory. Ty mohou být buď pouze oddílové, kdy jede oddíl na tábor samostatně, nebo střediskové, na které vyráží více oddílů najednou. Část programu pak mají samostatně, ale některé body denního rozkazu jsou společné (např. jídlo, nástupy nebo oblíbené celotáborové hry). Stěžejní náplní táborového programu jsou tématické etapové hry. Každý oddíl má hraje jinou – v minulosti to byly třeba Harry Potter, Za pokladem dávných časů, Keltové, Alvarez nebo Královská flotila.

Letní verze biatlonu na táborové olympiádě Lehce mokrá táborová hra :) Tábor – závěr etapové hry Harry Potter

Skautské závody

Skautů je nejen v Česku opravdu hodně (více než 55 tisíc), a proto občas vyrážíme také na závody poměřit síly s jinými oddíly a také se pobavit. Pro ty nejmenší je jednou za dva roky pořádán Závod vlčat a světlušek o putovní totem náčelníka a putovní vlajku náčelní. Pro ty starší je pak určen Svojsíkův závod, nebo-li Svojsíkáč. Vyzkoušíš si v něm jednak schopnost poradit si s nástrahami dnešního světa a především pak otestuješ kvalitu spolupráce uvnitř týmu, tedy v tvém oddíle.

Závody vlčat a světlušek Trénink na závody Jak rychle dokážete rozpálit oheň, který přepálí provázek?

Vzdělávací a zážitkové kurzy

Až budeš starší, můžeš se zúčastnit některého ze vzdělávacích nebo zážitkových kurzů. Vzdělávací kurzy ti umožní třeba zapojit se do vedení oddílu. Nejprve jako rádce či podrádce, později třeba rovnou jako vedoucí nebo jeho zástupce. Na zážitkových jde pak především o to poznat nové lidi a zažít aktivity, na které není v rámci oddílu prostor. Tyto kurzy jsou vesměs pro mládež od 15ti let.

Vyzkoušíš si různé formy umění Naučíš se vařit mimo plně vybavenou kuchyni Naučíš se připravovat program pro mladší členy

A ještě mnohem víc!

A to zdaleka není vše. Jako skauta tě toho čeká daleko, ale daleko více. Několikrát za rok obdržíš skautský časopis, budeš mít možnost zúčastnit se slavnostních ohňů, které pořádáme ke zvláštním příležitostem a když budeš chtít, můžeš si u nás třeba splnit některou z odborných zkoušek, nebo-li odborek. Jako důkaz o jejich dosažení pak obdržíš příslušnou nášivku na skautský kroj. ;-)

Ocenění za dosažení cíle bývá odměňováno u táborového ohně Některé schůzky jsou tématické – třeba mikulášská Skautský časopis obdržíš 5x ročně přímo do své schránky