NowinkySkautingStřediskoPro nováčkyKontakt
GalerieNáš týmOddílyPro rodičePronájem
Střediskový tábor Desná 2018
nowinky 2018

Skorci – Dickensova Vánoční koleda

14.—15. prosince 2018 | Vrchlabí
Vánoční výprava koedukovaného oddílu skautů a skautek se nesla ve stylu Vánoční koledy Charlese Dickense. Ta pojednává o lakomém necitovi, kterému převrátili život naruby tři duchové, a sice Duch minulých, současných a budoucích Vánoc. Ti mu nastolují zrcadlo jeho osobnosti, varují jej před možnými dopady jeho chování a především se snaží o jeho nápravu.

Skorci - vánoční výprava Skorci - vánoční výprava Skorci - vánoční výprava

Krom tohoto literárně-divadelně-poučného motivu výpravy nechyběl ani běžnější program, jako jsou deskové a jiné hry nebo příprava tradičního českého bramborového salátu, který měli možnost si vychutnat také ostatní členové střediska na další tradiční akci - Vánoce v zámečku, konané v sobotu 15. prosince 2018.

Herní krajina Pecka

2. listopadu 2018 | Krkonoše
Zatímco v Česku je podzim spojen především s dušičkami, tedy svátkem, kdy se vzpomíná na všechny zemřelé, v Irsku a dalších anglosaských zemích se v předvečer slavnosti Všech svatých slaví Halloween. Jde o poněkud veselejší, hravější a kreativnější tradici, proto není divu, že se rozšířila do různých koutů světa a neminula ani vrchlabské skautské klubovny.

Skorci - herní krajina Pecka

Skorci již od svého založení pořádají halloweenské výpravy. Ta letošní byla spojena s výletem do nitra Krkonoš, v rámci kterého navštívili herní krajinu Pecka - unikátní soubor dřevěných interaktivních soch a objektů na motivy krkonošské fauny.

Slavíme 100 let republiky

28. října 1918 — 28. října 2018
Přesně před sto lety jsme zapustili kořeny této republiky, a nutno podotknout, že to mnohdy nebylo století jednoduché. Po slibném začátku v roce 1918 přišel rok 1938, kdy byly od Československa odtrženy Sudety, následován okupací nacistickým Německem a druhou světovou válkou. Tu po pár letech vystřídal komunistický režim, umocněn vpádem vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 a obdobím normalizace, která byla ukončena až Sametovou revolucí v listopadu 1989. Demokracii jsme si od té doby udrželi, celistvý stát nikoliv. K 1. lednu 1993 došlo k rozdělení Československa na dva samostatné územní celky, a tak Česká republika letos ve skutečnosti oslavila teprve 25. narozeniny. Rozhodně však je co slavit!

Byli jsme svědky olympijského vítězství celé řady českých sportovců – mezi nimi třeba vrchlabská rodačka Eva Samková. Vladimír Remek se stal prvním Evropanem ve vesmíru. Mezi české vynálezy se řadí třeba mechanická padací tužka Verzatilka, víceúčelová plastická trhavina Semtex nebo přenosná elektrická trouba Remoska. Prostějovský rodák Otto Wichterle stál za zrodem kontaktních čoček a nebo silonu. Výzkumný tým Antonína Holého obohatil svět o řadu léčebných přípravků – jmenujme třeba Truvadu, dosud nejúčinnější přípravek bránící propuknutí AIDS u HIV pozitivních osob, který se v zahraničí úspěšně používá i jako prevence před samotným nakažením virem. A to nemluvě o neskutečném množství překrásných písniček, filmů a divadelních představeních, které za tu dobu vznikly.

100 let republiky
Takhle bychom mohli pokračovat, a vytvořit prakticky nekonečný seznam důvodů k oslavám uplynulých 100 let republiky. Stejně tak bychom mohli napsat seznam i z opačného pólu. Je dobré se tu a tam ohlédnout zpět. Nesmíme ale hledět do minulosti příliš dlouho, jinak bychom mohli zakopnout na své cestě přítomností k budoucnosti. Z minulosti se můžeme poučit, ale nezměníme ji, ani se do ní nevrátíme. Zato budoucnost je v rukou každého z nás, protože 'jaký si to uděláš, takový to máš'. Tak tedy vzhůru do další stovky, protože jedeme dál!

Skautská pošta

26. října 2018 | Vrchlabí
Naše skautské středisko samozřejmě staleté jubileum republiky nemůže opomenout, a připravilo proto program, který se nesl v duchu skautské pošty. Ta sehrála při zakládání demokratické republiky v roce 1918 nezastupitelnou úlohu. Spojení mezi úřady nebylo možné nechat na rakouské poště, a ujali se jí právě skauti, kteří po Praze dopisy osobně doručovali. Česká televize tuto dobu přibližuje nejen dnešní generaci dětí prostřednictvím zábavně vzdělávacího seriálu Skautská pošta 1918.

Skautská pošta 1918 - historická hra ve Vrchlabí

Hra, při které se sbíraly skautské známky, byla určena nejen dětem z našeho střediska, ale také jejich rodičům. Ti se stali poštovními kurýry a společně obíhali 7 stanovišť, kterými bylo Ministerstvo financí, zahraničí, spravedlnosti, kultury a vojenství, úřad vlády a centrální pošta. Tam na ně samozřejmě čekaly úkoly s dobovou tématikou, připravené kmenem našich roverů Wapitti.

Permoník – vesmírná expedice na Pecce

19.—21. října 2018 | Pecka
O týden později než světlušky, tedy o víkendu 19.-21. října, vyrazili na obdobnou výpravu také kluci ze smečky vlčat – Permoníku. Také jim počasí poměrně přálo, i když v porovnání s předchozím turnusem bylo trochu chladněji. Nicméně klimatické podmínky byly jako stvořené pro pouštění draků, čehož vlčata řádně využila. A také je čekal výlet do centra městysu Pecka a s ním spojená návštěva zříceniny hradu. O zábavný program se, podobně jako před týdnem, postaraly Denča s Barvičkou.

Permoník – vesmírná expedice na Pecce Permoník – vesmírná expedice na Pecce Permoník – vesmírná expedice na Pecce

Poštolky – vesmírná expedice na Pecce

12.—14. října 2018 | Pecka
Babí léto, které nám letošní podzim nabízí, přímo vybízí ke skautským výpravám. Na jednu takovou vyrazily o víkendu 12.–14. října holky z roje světlušek. Za své útočiště si nezvolily nic jiného než náš druhý domov – chatu na Pecce. Ačkoliv je to moc pěkná chata, tak samozřejmě slunečný víkend netrávily zavřené v jejich útrobách, ale vyrazily i na výlet, během kterého navštívily třeba hrad, který se, trochu netypicky, nachází téměř v centru stejnojmenného městysu.

Poštolky – vesmírná expedice na Pecce Poštolky – vesmírná expedice na Pecce Poštolky – vesmírná expedice na Pecce

Výprava do Náchoda a Dobrošova

29. září 2018 | Královéhradecký kraj
V pátek se v Česku slavil Den české státnosti a v sobotu vyrazili Skorci na výpravu, při které se z Náchoda vydali na prohlídku pevnosti Dobrošov. Tato tvrz skrývá 1750 metrů spojovacích chodeb vedoucích v hloubce 20 – 39 metrů pod povrchem. Nalézt zde můžeme nejen pěchotní sruby, ale také srub dělostřelecký.

Výprava do Náchoda a Dobrošova Výprava do Náchoda a Dobrošova Výprava do Náchoda a Dobrošova

Tuto tvrz skauti a skautky z koedukovaného oddílu navštívili ku příležitosti výročí 80 let od roku 1938. V září tohoto roku byla nejprve vyhlášena všeobecná mobilizace československé armády. Následně na základě Mnichovské dohody, kterou 29. září 1938, tedy na den přesně před 80 lety, uzavřelo Německo, Itálie, Velká Británie a Francie, byly 30. září Německu postoupeny pohraniční oblasti, všeobecně známé jako Sudety.

Přechod vlčat a světlušek

14. září 2018 | skautské klubovny Vrchlabí
První schůzku nového skautského roku mají za sebou bývalí členové smečky vlčat - Permoníku a roje světlušek - Poštolek. Ty v pátek 14. září čekal oficiální přechod ke Skorcům, tedy do koedukovaného oddílu skautů a skautek. Na této speciální schůzce se s nimi rozloučila Herma, Denča a také Barvička, pro kterou to byla zároveň první schůzka v pozici zástupkyně vedoucí Poštolek. Do této funkce byla jmenována na zářijovém zasedání střediskové rady.

Přechod světlušek a vlčat ke skautům

Bývalé vedení se s nimi však neloučilo trvale, i nadále se budou potkávat na společných střediskových akcích, jako jsou slavnostní ohně pořádané ku příležitosti státních svátků nebo třeba letní tábor. A vzhledem k termínům schůzek budou mít příležitost se vidět každý týden, jak tomu bylo doposud. Přechod do starší výchovné kategorie s sebou sice nese spoustu novinek, ale je připraven tak, aby pro členy nebyl stresující. S mnohými původními členy se navíc již znají.

Skautský rok 2018/2019

Tento týden dětem začala škola a spolu s ní také nový skautský rok. To je ideální příležitost začít chodit do skautu nebo do něj přihlásit své malé ratolesti. První klasické schůzky se uskuteční v pátek 21. září, a sice v časech, na který jsou současní členové již zvyklí z předešlých let. Všem nováčkům jsou dveře otevřené, a to nejen na první schůzce, ale i kdykoliv během roku.

Speciální předschůzka pro členy, kteří přecházejí od světlušek ke skautkám či od vlčat ke skautům se uskuteční ve stejný čas o týden dříve, tedy 14. září. Těšíme se na vás!

Schůzky skautů a skautek (pátek 17:00-19:00) Schůzky vlčat a světlušek (pátek 17:00-18:30)

Táborový report: Desná 2018

22.—29. července 2018 | Desná a okolí
Jelikož i letos mají mladší účastníci tábora zakázané mobilní telefony, přinášíme Vám z něj report, protože na facebooku ani instagramu přímo od nich teď pár dnů žádné příspěvky neuvidíte. :-) Dny jsou zachyceny pohledem táborové vedoucí Zajdy.

Tábor Desná 2018 - pozdrav

neděle 22. července 2018

Dnes jsme se nastěhovali, stavěli stožár, ohniště, nástěnky apod... Poté následovala první etapa, kde mladé vesničany obrali o všechny peníze. Také jsme se seznámili s pravidly na táboře a po bramborovém guláši měli zahajovací oheň, který zpestřilo Morrisovo vystoupení a dalši malá etapa - skauti se našli tajemný zbojnický poklad. Zítra máme v plánu přidat se ke zbojníkům, aby nám pomohli od pokladu najít klíč.

Tábor Desná 2018 - zahajovací oheň

pondělí 23. července 2018

Dnes proběhl úspěšně první nástup. Dopoledne museli všichni projít zbojnickými zkouškami - někteří dokonce snědli i červa, vyzkoušeli se ve zdravovědě, smyslech nebo ve své fyzické zdatnosti. Po výborných špagetách museli odpoledne skauti i vlčata (každý v jiné úrovni) projít tajemnou zbojnickou jeskyni. Dále už jim nic nebránilo stát se pravými zbojníky. A zítra na ně čeká další zbojnické dobrodružství.

úterý 24. července 2018

Další den se nesl opět v duchu zbojníků. Dopoledne skauti bojovaji na kládě a shazovali se molitanovými palicemi. Nejlepší taktiku měla Valča, a díky ní také vahrála na plné čáře. Ve volné chvíli si pak vyrobili všichni šátky sypanou batikou – jako nový doplněk na nástupy ke kroji. Dále pak skauti odpoledne měli dva tábornické workshopy – stavbu přístřešků s Bolkem a gastronomii s naším milým hostem – Palečkem.

Tábor Desná 2018 - palicový souboj

Vlčata si dopoledne nejprve vyrobila šátky a poté si kluci zkoušeli chůzi po slackline. I oni odpoledne bojovali na kládě, přičemž první místo vybojoval Dan. Večer společně vyhnali vojáky z jejich města a vyrabovali pokladny – peníze z našich přehnaně vysokých daní. Běhalo se, loupilo, bojovalo - prostě zábava! Po vyčerpávajícím dni jdeme všichni spát s očekáváním, co bude dál...

středa 25. července 2018

Ráno ze sebe všichni vytvářeli skřítky a strašidla, aby vystrašili vojáky potulující se po okolí. Odpoledne jednoho skauta, Mývala, vojáci unesli a chtěli odvést na popravu. Naštěstí ho ale ostatní zbojníci včas zachránili. To byla ale mela! Vlčata vyráběla kroniku a měla kreativní chvilku. Vlivem dlouhodobého sucha nám po večeři ve studni došla voda, tak jsme všichni šli do potoka pro vodu spotřební a do obchodu pak pro pitnou. Přes noc se studna naštěstí zase dopustila. :-)

čtvrtek 26. července 2018

Skauti vyrazili na dvoudenní puťák po stanovištích sbírat kusy mapy, aby zjistili, kde jsou schované klíče od truhly s pokladem. Navštívili vodopády, přehradu Souš a Kořenov. Večer dorazili na rozhlednu Štěpánka, kde si uvařili, postavili přístřešky a přespali.

Tábor Desná 2018 - vodopády

Kluci ze smečky vlčat se v rámci celodenního výletu prošli okolím Desné a zkoumali místní přírodu, jako jsou rašeliniště, lesy a především vodopády, u kterých se i vykoupali. Po celodenním výletu jim paní kuchařky uvařily langoše a šlo se spát.

pátek 27. července 2018

Tábor Desná 2018 - ovocné knedlíky V táboře, kde v noci nebyli přítomni skauti z oddílu Skorců, měli dnes posunutý budíček. Ke společnému shldání došlo až po snídani a ranním nástupu. Do Desné Skorci dorazili po noci strávené na puťáku a společně s ostatními zašli na exkurzi k místnímu skláři, odkud si každý odnesl kousek sklíčka na památku. Také letos vsadili vedoucí na osvědčené kuchařské duo Hanka & Jiřka - dnes zabodovaly s ovocnými kynutými knedlíky.

Během dne také přiel Želva, který si připravil pro vlčata tábornický workshop. Vlčata si večer šila ekologické pytlíky na ovoce a zeleninu. Skauty večer čekal slib - ten za úžasné atmosféry složila Ela, hanka, Míra a Morris.

sobota 28. července 2018

Dnes vlčata i skauti vyrazili hledat klíče k truhle, kterou objevili první večer. Vlčata se vydala nahoru k přehradě a skauti do Desné. Všichni už se na obsah truhly moc těšíme a doufáme, že zbojnický poklad pomůže potřebným, za které clý týden bojujeme. V truhle děti objeví certifikát, díky kterému se všichni podílí na nákupu kuřat do africké rodiny. A samozřejmě nesmímě zapomenout ani na bohaté ceny a závěrečný oheň.

neděle 29. července 2018

Dnes přišel den odjezdu a spolu s ním čas na úklid. Po jeho zdárném dokončení jsme opustili náš společný druhý domov a na společné setkání se těšíme opět v září na pravidelných oddílových a družinových schůzkách. Do té doby si budeme léto užívat každý po vlastní ose, což ovšem neznamená, že se něčí osy tu a tam nemohou protnout. Tak ahoj v září! :-)

Táborový zpravodaj – Desná 2018

Termín konání: 22. července 2018 | Vrchlabí
Táborový zpravodaj Desná 2018 Nejen pro rodiče, ale i pro samotné táborníky, kteří se chystají do Desné v Jizerských horách, máme k dispozici táborový zpravodaj. Najdete v něm všechny potřebné informace od kontaktu na vedení tábora, přes termíny a seznam vybavení, až po nezbytné formuláře, které je třeba v den příjezdu předat vedoucím. Zajda, Bolek i Denča se již na všechny těší za necelý měsíc, konkrétně 22. července, na společném táboře Skorců a Permoníku.

Závěrečná výprava Skorců

15.—17. června 2018 | Vrchlabí
V pátek skauti a skautky z koedukovaného oddílu ukončili celoroční hru na motivy starověkého Řecka. Po městě skauti sbírali artefakty, načež je večer při rituálu díky nim provedl Cháron řekou v podsvětí zpět do přítomnosti. Druhý den přišly na řadu Hladové hry. Ty spočívaly v absolvování několika cest na poli, přičemž každá z nich s sebou nesla nějakou aktivitu zaměřenou na spolupráci. Na konci každé cesty je čekaly připravené suroviny a z nasbíraných surovin si pak v kotlíku uvařili oběd.

Závěrečná výprava Skorců Závěrečná výprava Skorců Závěrečná výprava Skorců

Odpoledne došlo na vzpomínky z uplynulého roku a skauti nováčkům vyprávěli zkušenosti a pocity z jejich slibu. Při závěrečném vzpomínkovém rituálu se pak z nováčků stali ostřílení skauti, kteří získali svou 1. stezku. Během sobotního večera byl vyhlášen vítěz celoroční hry, udělovaly se ceny a necybělo ani opékání a zábava u ohně. Po nedělním generálním úklidu dvou kluboven čekal již jen odjezd domů. Další společné shledání je čeká až v červenci na letním táboře.

Wapitti vystoupali na Ivančenu

18.—20. května 2018 | Beskydy
V Beskydech, pod vrcholkem Lysé hory, se můžeme nalézt kamennou mohylu zvanou Ivančena. Jedná se o památník na počest skautů, kteří byli popraveni za účast v protinacistickém odboji. Z původně malého pomníčku vzrostla mohutná mohyla díky kamínkům, které tam k uctění jejich památky nosí nejen skauti, ale také další turisté. Komunistický režim se těmto výstupům snažil zabránit, ovšem marně. Mohyla tak nabírala na svých rozměrech a stala se, mimo jiné, symbolem skautské soudržnosti a nezdolnosti.

Wapitti - výprava na Ivančenu a Lysou horu

Tradiční výstup se koná v sobotu přiléhající ke dni sv. Jiří. Naši roveři z kmene Wapitti se vydali prozkoumat kouty Slezska zhruba o měsíc později, a sice o předposledním květnovém víkendu. A nejedná se o první výlet našich roverů na Lysou horu a její okolí. Poprvé sem zavítali v roce 2004 pod vedením bývalého vedoucího střediska Čajocha, znovu pak o tři roky později. Pokaždé však v jiném složení.

Krajské kolo ZVaS - 100 let republiky

18.—20. května 2018 | Nové Město nad Metují
O víkendu 18.-20. května reprezentovaly naše středisko dvě hlídky na krajském kole Závodu vlčat a světlušek (ZVaS). To se neslo v duchu stoletého výročí republiky. Krom smotného závodu, kde se s ostatními postupujícími z okresních kol utkali v celé řadě disciplín, na ně čekal také doprovodný program plný pohybových i jiných aktivit. O ten se postarali organizátoři v Novém Městě nad Metují, kterým patří obrovský dík, protože si tento víkend užily nejen děti, ale také vedoucí z našeho střediska, kteří na závody vyrazili coby doprovod. To ostatně můžete posoudit při prohlížení galerie fotek, které na závodě pořídili. Do celorepublikového kola se našim vyslancům probojovat nepodařilo, ale obě hlídky z našeho města se umístily v Top 10, za což jim patří uznání a gratulace!

Krajské kolo ZVaS - 100 let republiky Krajské kolo ZVaS - 100 let republiky Krajské kolo ZVaS - 100 let republiky

Renovace střechy kluboven

7. května 2018 | skautské klubovny ve Vrchlabí
Podzimní orkán Herwart způsobil pád stromu na střechu, a ačkoliv statiku budovy naštěstí nenarušil, s odolností vůči sněhu a dešti to již taková hitparáda nebyla. Natažená plachta sice minimalizovala dopad nepříznivých hydrometeorologických podmínek, nicméně šlo jen o provizorní řešení. Střechu proto bylo třeba opravit důkladněji, ovšem stále s ohledem na finanční možnosti střediska. Za tímto účelem středisková rada schválila mimořádné navýšení rozpočtu na letošní rok, využila květnových svátků a pustila se do oprav. Věříme, že opravená střecha bude mít alespoň stejnou životnost, jako její předcházející verze.

Renovace střechy kluboven Renovace střechy kluboven Renovace střechy kluboven

Olympijská výprava Skorců

4.—6. května 2018 | Vrchlabí
Skorci pokračují ve své celoroční hře na motivy antického Řecka. Další z tematicky laděných výprav koedukovaného oddílu skautů a skautek se nesla v olympijském duchu. Historie olympijských her sahá necelé tři tisíce let zpět, a sice do roku 776 př. n. l. Na svém počátku trvaly podle dostupných informací pouze jeden den, neboť jejich náplní byla pouze jedna disciplína. S přibývajícím počtem soutěží antických her však narostl i počet dnů. Tenkrát na číslo pět. Oddíl Skorců si vystačil s jedním nabitým víkendem 4.–6. května 2018 Jak jejich olympijská výprava probíhala nejlépe vystihuje přiložená fotogalerie.

Olympijská výprava Skorců Olympijská výprava Skorců Olympijská výprava Skorců

Oheň ke dni svatého Jiří

27. dubna 2018 | Vrchlabí
Skautský den se v Česku, ale i v jiných zemích slaví v den, kdy má svátek patron všech skautů a skautek, tedy svatý Jiří. Tímto dnem je u nás 24. duben. Ve Velké Británii, Dánsku nebo Mexiku je to o den dříve. Podle legendy přemohl sv. Jiří v boji draka, a tak bývá vyobrazován jako drakobijec. Svou sochu z porážky draka má také na jednom z nádvoří Pražského hradu, kde stojí také právě jemu zasvěcená Bazilika svatého Jiří. Krom skautů je patronem také mnoha zemí, mezi nimiž nechybí Anglie, Kanada nebo Řecko. Z měst můžeme zmínit Barcelonu, Moskvu, Janov nebo Istanbul, z profesí pak rolníky a vojáky.

Slavnostní oheň ke dni sv. Jiří

My jsme si na středisku tento den, coby jeden ze dvou hlavních skautských svátků (spolu s únorovým Dnem zamyšlení) připomněli prvním slavnostním ohněm v tomto roce, a to v pátek 27. dubna. Ten děti oživily secvičeným divadelním představením a vedoucí pak připravenou hrou a společným přípitkem. Samozřejmě nechybělo ani zpívání za doprovodu kytary.

ZVaS - O poklad na Stříbrném jezeře

21. dubna 2018 | Rtyně v Podkrkonoší
Okresní kolo závodu vlčat a světlušek, zkráceně ZVaS, se konalo v sobotu 21. dubna 2018 ve Rtyni v Podkrkonoší. Naše středisko na něj vyslalo tři hlídky, přičemž dvěma týmy nás reprezentovaly světlušky a jedním vlčata. Vlčáci v rámci závěrečného hodnocení obsadili třetí místo, pětičlenná hlídka Poštolek místo čtvrté a čtyřčlenná dokonce druhé. Hlídkám z obou oddílů našeho střediska se tedy podařilo probojovat do krajského kola v Novém Městě nad Metují.

ZVaS 2018 - okresní kolo

K postupu oběma hlídkám gratulujeme a přejeme mnoho štěstí v dalším kole, kde opět poměří své síly s ostatními týmy, tentokráte s hlídkami, které postoupily z jiných okresů. Podobně jako ve Rtyni, i tady na ně čekají disciplíny, v nichž prověří své znalosti z první pomoci, dopravních značek, manuální zručnost, fyzickou zdatnost, logické myšlení, kuchařskou dovednost a mnohé další. Všechny propojeny sybolickým rámcem, který je vybírán s ohledem na věkovou kategorii, tedy zhruba 7–11 let. V případě našeho okresního kola šlo o poklad na Stříbrném jezeře. Oficiální fotografie ze závodů naleznete v galerii pořadatele, další pak v našem vlastním fotoalbu.

ZVaS 2018 - okresní kolo ZVaS 2018 - okresní kolo ZVaS 2018 - okresní kolo

Renovace ponorky na Pecce

7. dubna 2018 | Beskydy
O víkendu 7.-8. dubna se uskutečnila druhá fáze jarní brigády na Pecce. její hlavní náplní bylo po mnoha letech opětovně zprovoznit ponorku, tedy sklepní prostory chaty, k ubytovacím účelům. Jedním z důvodů je umožnění světluškám, aby zde v létě strávily svůj skautský tábor. Dosavadní kapacita by to při aktuálním počtu členů v komfortní míře neumožňovala.

A to byl také důvod, proč se o víkendu zametalo, vytíralo, umejvalo, malovalo a pokládalo. A ještě taky vařilo, grilovalo a jedlo. :-) Přes okna je po víkendu vidět tak, jako by tam ani nebyly, stěny jsou tak bílé, až z toho bolí oči a nově položené lino změnilo prostory chaty k nepoznání. Řada přišla samozřejmě i na tradiční čištění okapů, osazení terasy podlážkami a zkrátka nepřišly ani hlavní obytné prostory.

Renovace ponorky na Pecce Renovace ponorky na Pecce Renovace ponorky na Pecce

Táborové dopisy pro rodiče

Permoník a Skorci: 22.—29. července | Jizerské hory
Poštolky: 21.—28. července 2018 | Pecka
Všechny rodiče bychom tímto rádi informovali, že je již znám definitivní termín letních táborů. Vlčata ze smečky Permoník se vydají společně se skauty a skautkami z koedukovaného oddílu Skorců do Desné v Jizerských horách (od neděle 22. července do neděle 29. července 2018).

Světlušky z roje Poštolek se tentokrát po roční pauze vydají na naši domovskou základnu na Pecce (od soboty 21. července do soboty 28. července 2018). Podrobné informace včetně ceny a termínů obou táborů jsou pro vás připraveny v dopise.

Tábor Pecka 2018 Tábor Desná 2018

Výprava Skorců na Pecku

23.—25. března 2018 | Pecka
Výprava Skorců na Pecku Naše skautská základna na Pecce je letos hojně vytížena. začátkem března na ni vyrazili roveři, v dubnu je v plánu brigáda rozdělena do dvou fází a v pátek 23. března tam zavítali členové z oddílu skautů a skautek na výpravu s krycím názvem Odysseus. I tentokrát byl program nakombinován tak, aby byl nejen zábavný, ale také poučný. A samozřejmě nechybělo dobré jídlo domácí výroby. :-)

Antické divadlo Skorců

9. března 2018 | Vrchlabí
Antické divadlo Skorců Skorci mají letos program připravený na motivy antického Řecka, které se stalo centrem největšího rozmachu starověku. Jednou z oblastí, která se tehdá dočkala svého rozkvětu, bylo divadlo. V rámci schůzky tedy skauti nejprve absolvovali krátkou průpravu dramatických cvičení a následně sehráli divadlo pro poloboha, Diova syna, Dionýsa.

Skorci na horolezecké stěně

3. března 2018 | Vrchlabí
Skorci na horolezecké stěně Vedoucí se snaží dětem ve svých oddílech program schůzek zpestřovat, a proto přicházejí s různými speciálními schůzkami a výpravami. Jednou takovou byla také návštěva horolezecké stěny, kde si mohli skauti a skautky z koedukovaného oddílu Skorců vyzkoušet své lezecké dovednosti pod dohledem zkušených lezců Bolka a Toma.

Výsadek RS Wapitti na Pecce

2.—3. března 2018 | chata na Pecce
Výsadek RS na Pecce Naše základna na Pecce si žádá rekonstrukci nad míru pravidelné údržby. Letos jsme se rozhodli pro zprovoznění tzv. ponorky, tedy částečně sklepních prostor chaty, k ubytovacím účelům. K tomu však dojde až na jaře. Očíhnout aktuální stav měla možnost trojice členů roverského kmene Wapitti, a sice v rámci víkendového výsadku. Ten byl součástí výpravy, která pro ně byla připravena o prvním březnovém víkendu.

Den zamyšlení

23. února 2018 | Vrchlabí
Na dvaadvacátý únor připadá skautský mezinárodní svátek přátelství, který je ve světě znám jako Thinking Day, u nás pak v oficiálním překladu Den zamyšlení. Jde o den, kdy se narodil nejen zakladatel skautingu Robert Baden-Powel, ale také jeho manželka Olave. Ta je pro změnu považována za zakladatelku dívčího skautingu, a tak se tento den v minulosti slavil jako Den sesterství. Svátek je jakousi připomínkou toho, že skautů a skautek je na světě oprvdu hodně. A kupříkladu 'Junák – český skaut' je zdaleka největší organizací sdružující děti a mládež v ČR.

Žádná psaná ani nepsaná pravidla, jak tento svátek oslavit, neexistují. Nechodí se hromadně do průvodu, ani se nekladou nikam věnce nebo něco podobného. Každé středisko, oddíl nebo jednotlivec tento svátek může oslavit po svém. Na našem středisku se vzhledem k ročnímu období upustilo od dřívějšího pořádání slavnostních ohňů, protože venku to dost dobře nejde a vevnitř u krbu to není ono. Namísto toho jsme přistoupili k organizování speciálních schůzek, na kterých se, mimo jiné, hrají tématické hry. Někdy po městě, jindy v klubovně a jejím okolí. Na jednu takovou můžete mrknout do galerie.

Thinking Day (Den zamyšlení) 2018 Thinking Day (Den zamyšlení) 2018 Thinking Day (Den zamyšlení) 2018

Chicagská mafie ve Vrchlabí

3. února 2018 | KD Střelnice Vrchlabí
Milí mafiání, mafiánky a mafiánčata, dovolte nám poděkovat za účast na již patnáctém ročníku skautsého plesu ve Vrchlabí. Nad tématem probíhá vždy dlouhá diskuze a ne jinak tomu bylo i tentokrát. Po Titanicu, Krkonošské pohádce, Made in China, Šakalích létech nebo Addamsově rodině jsme Vám tentokrát připravili večer v mafiánském stylu. Konkrétně jsme si zvolili chicágské podsvětí na počátku 20. století, které bylo ve znamení prohibice.

Mafiánská rodina na skautském Plese

Ačkoliv žádný dress code pro hosty nestanovujeme, velmi nás těší, že každým rokem přibývá těch, kteří se tematicky stylizují. I za to bychom vám rádi poděkovali. Naše poděkování patří také sponzorům, díky nimž se nám v tombole sešlo téměř 700 cen a kapele Perfect Confusion Band, která se poskládala ze studentů a absolventů konzervatoře speciálně pro tuto příležitost. Samotnou atmosféru sobotní noci pod taktovkou Al(eše) Caponeho a jeho kumpánů vám nastíní fotky v galerii. Na viděnou u dalšího ročníku! ;-)
ARCHIV PŘEDCHOZÍCH LET

2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004
instagram — @skauti_vrchlabifacebook — @skautvrchlabirajče.net — skautizvrchlabi

Tábor 2019Tábor 2019Tábor 2019
Tábor 2019Tábor 2019Tábor 2019
Tábor 2019Tábor 2019Tábor 2019
Tábor 2019Tábor 2019Tábor 2019

Skauti v českých médiích

Vybrané články ze skautské Křižovatky

Junák — český skaut, z. s. | stránky ústředí
Skautská křižovatka
facebook: Junák — český skaut
instagram: Junák — český skaut
Skautská křižovatka
Skautská křižovatka

Podporují naši činnost
Královéhradecký krajMěsto VrchlabíMinisterstvo školství, mládeže a tělovýchovy