NowinkySkautingStřediskoPro nováčkyKontakt
GalerieNáš týmOddílyPro rodičePronájem
Střediskový tábor Desná 2018
nowinky 2010

Skautské akce: Vánoční trhy 2010

neděle 19. prosince 2010 | Vrchlabí, náměstí T.G.M.
Pozvánka na skautské vánoční trhy Středisko Krakonoš si Vás dovoluje pozvat na další ročník skautských vánočních trhů ve Vrchlabí. I letos máte možnost pochutnat si na pravých a nefalšovaných krkonošských bramborácích. Nad kelímkem horkého punče si můžete popovídat s přáteli a zakousnout se do pečené vepřové kýty.

Přednáška o ekologickém stavitelství

čtvrtek 2. prosince 2010, 18:00
SLAM*přednáška s Ing. arch. Janem Mártonem Zajímá vás princip pasivních domů? Rádi byste se dozvěděli, jaké ekologicky šetrné materiály se používají v moderním stavitelství? Nebo byste rádi zjistili více o projektu SLAMÁK? Pak se zúčastněte přednášky Ing. arch. Jana Mártona ve velké zasedací místnosti vrchlabského zámku.
SLAM*fest - divadelně hudební sešlost

Slamák - vizualizace skautského domu

17. října 2010
Slamák - architektonická vizualizace
Dlouho připravovaný projekt nových skautských kluboven se posunul zase o krůček dále. Tento týden nám byla předána architektonická vizualizace pasivního skautského domu. Pasivní proto, že se jeho provoz bude vyznačovat velmi nízkou spotřebou energie. Základní informace o tomto domě, jehož zdi budou vyplněny slaměnými balíky a střecha bude pokryta zelení, naleznete na facebookové stránce Slamáku. Informací a novinek zde bude přibývat, proto vám doporučujeme kliknout na tlačítko "líbí se mi", aby vám nic neuniklo. Již nyní si tam můžete pohlédnout Slamák z několika úhlů a nebo se dozvíte něco o symbolice loga, jakožto základu jednotného vizuálního stylu tohoto pojektu.

S logem souvisí i umělecko-fotografická soutěž, kterou jsme pro vás vyhlásili a budeme velmi rádi, když se do ní zapojíte i vy. Pokud ve vás dříme umělec, pak je nejvyšší čas ho probudit! S pomocí přírodnin ztvárněte a následně vyfoťte logo Slamáku. Několik fotek pro inspiraci spolu s podrobnostmi o soutěži naleznete na již zmiňované facebookové stránce.

Bleskovka: Workshop ze slámy a hlíny

pátek 1. - neděle 3. října 2010
Workshop u Dana Grmely Oldskauti z našeho střediska vyrazili o prvním říjnovém víkendu pomoci se stavbou, při níž se používaly přírodní materiály, jako je sláma nebo hlína. Vlastnoručně si ohmatali tuto techniku a načerpali tak nové zkušenosti pro stavbu našich kluboven, které jsou nyní ve fázi projektování.

Mravenečci - nový výchovný program

22. září 2010
Mravenečci V říjnu otevíráme nový výchovný program, který je určen pro kluky i holky z mateřské školy - přípravky a 1. třídy ZŠ. Mravenečci se budou scházet vždy ve středu od 15:30 do 16:30 na skautských klubovnách a povede je Petr Hamerle (Šmudla) spolu s Hankou Teichmanovou.

Pokud máte zájem své dítě umístit do tohoto nově vznikajícího kolektivu, budeme rádi. Stejně tak, pokud by měl zájem někdo z vašich známých. Jelikož jsou Mravenečci omezeni počtem 7 členů, doporučujeme předem kontaktovat Šmudlu (731803132) a zarezervovat si místo pro své dítě.

Bleskovka: Den, kdy svítí Světlušky!

středa 8. září 2010, 16:30
Den, kdy svítí Světlušky! Tento rok, stejně jako loni, se kvůli charitativní sbírce pro Světlušku spojili studenti gymnázia (8) se skauty (20) a vyrazili do vrchlabských ulic. Výsledkem dnešního dne je 21.043,- Kč, které poputují na konto nadace a budou využity na pomoc nevidomým dětem a dospělým.

Bleskovka: miniPuťák Jedničky

středa 25. — pátek 27. srpna 2010
miniPuťák Jedničky - Riegrova stezka Pár skautů z Jedničky vyrazilo poslední prázdninové dny strávit do krásné přírody do Českého ráje. Přesto, že jejich minipuťák předčasně zkrátila nepřízeň počasí, užili si spoustu strandy a navštívili plno pěkných míst. Na fotce procházíme ve visuté lávce po Riegrově stezce nad řekou Jizerou. Navštívili jsme dále např. Malou skálu, hrad Frýdštějn, Bartošovu pec nebo Dlaskův statek v Dolankách. Puťák jsme zakončili luxusním obědem v jedné turnovské restauraci.

Report: Roveři a Svatoplukovy pruty

20.—29. srpna 2010
Svatoplukovy pruty jsou roverský lesní kurz zaměřený na podporu rozvoje a činnosti roverských kmenů a družin. Kurz je určený pro tří až šestičlenné skupiny roverů a rangers ve věku 16 - 24 let z již existujících či teprve vznikajících kmenů a obzvláště pro ty, kteří se aktivně podílejí na vedení kmene. Jedenáctého ročníku se na sklonku prázdnin účastní také Bolek, Jonáš Mattoni a Paleček z našeho střediska.

pátek 20. srpna 2010

 • 12:35 - Hned po příjezdu jsme vyhledali nejbližší restauraci, kde jsme si dali výbornou pizzu a teď čekáme až odbije 15:30 a začne kurz.

  Svatoplukovy pruty 2010 - poslední jídlo před kurzem :-)

 • Během pátečního odpoledne jsme se seznámili s ostatními členy našeho prutu, do kterých jsme rozdělení:
  prut Příroda - Mattoni a Paleček
  prut Outdoor - Jonáš
  prut Tvořivost - Bolek

 • sobota 21. srpna 2010

 • Mattoni s Palečkem dnes připravovali scénku, která měla velký úspěch.
 • Bolek tvaroval z hlíny poslepu svůj obličej, což se mu bravurně povedlo. A navíc si zahrál ženu v domácnosti - naučil se žehlit a přebalit mimčo.
 • Jonáš vyrazil na cyklovýlet podle radiolokátoru.

 • neděle 22. srpna 2010

 • Tak jelikož na Mentaurově sněžilo, proběhla koulovačka a ještě jsme si mohli postavit sněhuláka.

  Svatoplukovy pruty 2010 - srpnový sněhulák

 • pondělí 23. srpna 2010

 • Dnes se Mattoni s Palečkem brodili 500m studeným potokem a jelikož je Mattoni šikula, rozbil plastový hrníček. Palečkova reakce zněla: "Mattoni, seš nešikovnej!" - a v tu ránu spadl do vody :-):-):-)
 • 20:41 - Jonáš právě odjíždí na cyklo výpad. Plánovaný návrat někdy zítra.

 • úterý 24. srpna 2010

 • Mattoniho spolubydlící dnes celému kurzu oznámil, že se nachází uprostřed epicentra Mattoniho chrápání.

 • středa 25. srpna 2010

 • Včera na výpad vyrazil prut příroda. Přenocovali 3km od tvrze a časně ráno se vydali na nedalekou rozhlednu Varhošť, kde se pokochali východem slunce a také posnídali. Poté jsme si vybrali cíle, na které bychom měli dorazit.
 • Skautské akce: Humanitární sbírka

  pondělí 23. srpna 2010, 18—19 hod.
  Humanitární sbírka (ilustrační foto) Pořádáme sbírku na povodně, a proto pokud chcete přispět, budeme rádi. Potřeba je: pracovní brýle, košťátka a lopatky, košťata, antibakteriální mýdla, štětky na WC, věci na holení, kleště a štípačky. Věci přineste na klubovnu v pondělí mezi 18.-19. hodinou, podrobnosti u vůdce střediska.

  Bleskovka: Likvidujeme povodňové škody

  sobota 14. — útrý 17. srpna 2010
  Povodně 2010 Vrchlabí se povodně sice vyhnuly, ale protože nám není osud lidí postižených tímto vodním živlem lhostejný, vyrazila hrstka obětavých skautů (Batole, Šmudla, Lišák, Herma, Mattoni a Tarzan) na pomoc do Vísky u Frýdlantu, kde od soboty do úterý pomáhali s odklízením povodňových škod.

  Report: Střediskový tábor na Pecce

  24. července — 7 srpna 2010
  celý tábor
  skauti a skautky - hrají společnou celotáborovou hru "Za pokladem dávných časů"
  vlčata - hrají celotáborovou hru "Cesta do Talanh nuy"
  světlušky - hrají celotáborovou hru "Říše pohádek krále Hyacinta"
  ostatní (kuchaři, návštěvy, vedoucí,...)

  sobota 24. července 2010

  1. zpráva táborového reportu:-)
  Dnes jsme postavili prakticky celý tábor, čekají nás pouze drobné dodělávky. Navzdory nepřejícímu počasí šla stavba poměrně rychle, hlavně díky spoustě ochotných rodičů.
  Krušné chvilky jsme zažili při stavbě teepee - napoprvé postaveno špatně a museli jsme ho předělávat. Teď už ale stojí a R&R v něm zdárně ubytováni.

  neděle 25. července 2010

  00:07 - I vůdce tábora už je uložen ke spánku a celý tábor pokojně oddechuje, nabírajíc síly na zítřejší náročný den.

  Strážce totemové hole: Jonda
  Dnes počasí celkem v pohodě, nepršelo.
  Dopoledne skauti absolvovali tradiční procházku po okolí a seznámili se s chodem tábora, dodělávaly se drobné práce - oznamovatel a sušák. Vlčata se chopila výroby ešusovníku a ramínek na kroje. R&R celkem úspěšně postavili druhé teepee.
  Skauti a skautky se sešli na velkém zemském sněmu, kam zavítal i král s královnou a svými úředníky.
  Dorazili další táborníci - Kuře a Kartáček.
  Večer všichni usedli k zahajovacímu ohni.
  Vlčata v noci čekal úvod do hry "Cesta do Talanh nuy".

  pondělí 26. července 2010

  Strážce totemové hole: Zlatohlávek
  Dneska jsme po nástupu dělali dřevo do kuchyně, potom nás v táboře navštívila prudká průtrž mračen, takže na leckom nezůstala nit suchá:-)
  Marťa dnes jela do Vrchlabí, kde zařizovala asi deset tisíc věcí.
  Vlčata musí při etapě "První obtíže" najít lektvar, který je vyléčí. Věděli, že by měl mít zelenou barvu, ale v lese se nachází jen modrá, žlutá a červená. Zvládnou to?
  Další etapa nese název Trpasličí doly - při ní museli projít mřížkou. Dále se učili používat nože.
  Během dne si určili jména vesnic:
  KARS - Zlatohlávek, Snílek
  TERABITIA - Jonda, Lukáš
  LOPAS - Sopka, Filip
  KILION - Křeček, Svačina
  Batole na večerním nástupu poprvé za dobu, co vede tábory, zapomněl zakončit den vyjmutím sekery.
  Večer skauti a skautky hráli etapu s názvem "Noční vejce". Jejich úkolem bylo dojít na vzdálené místo pro kouzelný roztok, ve kterém kouzelná vejce vydala svá tajemství a prozradila jim, které suroviny musí použít k přípravě zítřejšího oběda. Další suroviny si přidali sami skauti a naplánováno je plno zajímavých jídel. Skauti totiž zítra mají nakrmit sebe i krále a jeho úředníky.

  úterý 27. července 2010

  Strážce totemové hole: Snílek
  Dnes v noci navštívil náš tábor zloděj, který odnesl oznamovatel. Dosavadní vyšetřování však nepřineslo žádné výsledky, na místě činu se nepodařilo zajistit žádné stopy a pachatel zůstává neznámý.
  Zloděje se podařilo vypátrat, díky dobrovolnému přiznání k činu - tábor přepadlo komando trutnovských skautů:-)
  Vzali nám ještě celty, čehož jsme si ani nevšimli. Tábor navštívili celkem třikrát a hlídky jim prý vesele svítily na cestu:-)
  Dopolední program: Mrtvola (zdravověda) a Jonášovo herní dopoledne
  Odpoledne ozdobili táborníci svá trička sypanou batikou se 7 různýma barvama.
  etapa ORCI - vlčata uvězněna na náměstí, odkud se mohli dostat na základě indícií.
  ....a nechyběla ani večerní pohádka na dobrou noc.

  středa 28. července 2010

  Strážce totemové hole: Křeček
  A začínáme plnit tři bílé tesáky. Jondu, Snílka, Sopku, Svačinku a Zlatohlávka čeká šestihodinová samotka.
  Výsledek Šmudlovy kontroly našich 5 statečných: průtrž mračen všichni přečkali bez úhony.
  Tak i letos jsme nevynechali tradiční návštěvu Jičínské nemocnice. S podezřením na otřes mozku po nevydařeném saltu jsme ve večerních hodinách vyrazili na prohlídku s Valim. Dle vyšetření je v pořádku, ale pro jistotu si ho tady nechají přes noc na vyšetření.
  Cestou z nemocnice přijímáme hovor od Šmudly, že Sosna se v TeePee uhodila do spánku a není na tom nejlépe. Pan doktor bude asi překvapen, až nás s obdobným problémem uvidí za nedlouho po našem odjezdu znovu.

  čtvrtek 29. července 2010

  Strážce totemové hole: Filip
  Šmudla má 30. narozeniny! Myyyy máme přání jediný: stěěěstíííí-zdraáví, štěstí-zdraáví, hlavně to zdraví!
  Oslava se bude konat v neděli. :-)
  Naši dva hypochondři, kteří mají pokoj hned vedle sebe, dostali od sestřičky kvarteto, aby se nenudili. :-D
  Na tábor dorazila hygienická kontrola - obstáli jsme, takže jedeme dál :-)
  etapa: Přechod hor (přechod přes hadí území).
  Když jsme dorazili na Supák, přepadl nás liják, tak jsme si udělali ohýnek.
  MMS 16:24 - Vracíme se zpět, právě jsme na Máří. (pzn. kostel mezi obcemi Pecka a Stupná kousek od tábora)

  MMS Pecka 2010 - Vlčata u kostela sv. Máří Magdalény
  Tábor opustily kuchařky, které se staraly o naše žaludky první týden - Hanka, Renča a Ája. Děkujeme!
  Na večerním kruhu proběhlo vyhodnocení dobrých skutků.

  pátek 30. července 2010

  Strážce totemové hole: Sopka
  Ráno vyrazil Batole s Kuřetem do Paky na nákup.
  Skauti a skautky si ověřili, jak jsou na tom s týmovou spoluprácí při hře Trubka, do níž byl vhozen míček, který museli za pomoci vody vyplavit ven. Plastová roura byla ovšem proseta otvory, které bylo potřeba utěsnit vlastními těly.
  Dopoledne jsme si zahráli golf s jamkami umístěnýmy v neupraveném lesním terénu.
  Etapa Za pokladem dávných časů (ZaPoDáČ) - Latinská hesla
  Odpoledne: Spleť rukou (uzlování)
  Kvůli odpolednímu dešti jsme se v hangáru věnovali stolním hrám.
  etapa Bažina - vlčata dostala hodinu na nařezání špalíčků vysokých přesně 5cm. Zlatohlávek se pokoušel zvýšit otáčky u ruční pily na hodnotu motorové a zapomněl uhnout a lehce se naříz. (nic vážného, samozřejmě :-)
  Pak museli všichni projít bažinou, kde bydlí Kinvilpové, kteří je trefovali flusačkama.
  Dorazila Šmudlova sestra Jerry a čtyřměsíční synovec Lukášek. Spolu s nimi Rakša s dcerou Kamilkou. To je konec táborového klidu.
  V podvečer nás čekala další etapa - Kutná Hora, při níž skauti a skautky hledali v rokli zlaté kamínky.
  Večer se konal slibový oheň Filipa, Lukáše a Snílka.
  21:44 - Jdeme se osprchovat na místní koupaliště.

  sobota 31. července 2010

  Strážce totemové hole: Svačinka
  Dneska máme návštěvní den - tak využijte krásného počasí a přijeďte nás navštívit!
  Dopoledne jsme rýžovali (barvili rýži) a uklízeli tábořiště.
  Odpolene tráví někteří táborníci se svými rodiči, jiní s vedoucími na koupališti.
  15:42 - Veverka, Upír a Kris dorazili ke koupališti, kde potkali Zuzku za plotem a vydávají se vzhůru k tábořšti.
  16:12 - Na návštěvu přijela i Batoleteho maminka a babička, které se chopily úklidu kuchyně. :-)
  16:31 - Mattoni, Jonáš, Kuře, Frankey a nějaké 2 slečny hrají frisbee. Pecka 2010 - Frisbee
  16:32 - Rozmluva krále Karla IV. a královny Anežky.
  16:45 - Tom spolu s Bolkem, Tarzanem a Palečkem chystá lanové překážky na večerní etapu skautů. Na pomoc jim přichází Veverka s dalšíma lanama.
  17:25 - Veverka testuje přechod přes lanový most a padá dolů do rokle... (naštěstí přivázán jistícím lanem :-)
  19:23 - Večerní nástup tiše pozorují i táborové návštěvy.
  19:31 - Ve ztrátech a nálezech se objevily Rakšiny tangáče.
  Večer poslech Knihy džunglí, doplňování kroniky a přišívání slibáků.
  Králi se při večerní procházce přitížilo. Šlechta mu proto musí z byliny, která roste na vzdáleném místě a kvete pouze v noci, uvařit léčivý a posilující elixír. Ten musí králi dodat horký, jinak ztratí svůj účinek.
  Mrkněte se na sobotní iPhotky dokreslující dnešní report.

  neděle 1. srpna 2010

  0.09 - jedna z hlídek se právě vrátila z noční etapy, na níž měli uvařit pro krále léčivý čaj.
  Batole: "Ježiš v tom něco plave!"
  Zajda: "Pane králi, brouci, to jsou protony." :-)
  1:08 - Sama jeho výsost, král Karel IV., stele postel pro Veverku.

  Strážce totemové hole: Lukáš
  7:32 - Táborem se právě rozléhá píseň ♫ "Nám se stalo něco překrásného" ve Frankeyho podání - zní to trochu ironicky vzhledem k tomu, že jsme nuceni vstávat.
  7:35 - ♫ "Je den, tak pojď Marie ven. Budeme žít, házet šutry do oken..." - že by program pro devátý táborový den? :-)
  7:47 - Nástup na rozcvičku do 13 vteřin!
  7:48 - Pod vedením Lišáka vybíháme do mírného kopečka a míříme hlouběji do lesa, kde protáhneme svá těla.
  7:56 - Rozcvičku zakončujeme hrou Škatulata, škatulata hejbejte se!
  8:06 - Herma a Kuře myjou nádobí.
  8:27 - Sopka roztrhl Rakše plakát Justina Biebra - a na druhý straně byl Zac.
  8:32 - Ještě nejsem ani hodinu vzhůru a už tu máme druhej nástup - tentokrát na snídani. Terezka bude mít 7. srpna narozeniny a tak dostáváme předkrm.
  8:50 - Šmudla se spolu s kuchařským týmem vrací z nákupu.
  9:15 - ♫ "Junáci, vzhůru, volá den, luh květem kývá orosen. Sluníčko blankytem pílí, před námi pouť vede k cíli." ♪ - ranní nástup
  9:17 - Rakša s úsměvem na rtu ruší slavnostní ranní nástup vrzající kárkou.
  9:18 - Weve s Kuřetem úspěšně vytáhli MEGAkáru plnou potravin do kopce na kraji lesa.
  9:19 - S obrovskou námahou vytáhla svou malou modrou kárku do kopce i Rakša.
  9:33 - Tomáš donesl do chaty mražené řízky, které jsme úspěšně zapomněli v autě.
  9:43 - Petra krájí květák.
  9:44 - Skauti a skautky dostávají od královny otázky, na které chce sehnat odpovědi. Dorazit s nima musejí přesně ve 13:10.
  9:45 - Světlušky vyrážejí na rybník. Pecka 2010 - Pohádková říšě světlušek
  9:50 - Lukáš: "Kde je Marťa? Jsem se říznul do prstu."
  Lukáš o chvíli později: "Já už ji nepotřebuju, došla krev."
  9:52 - Jonáš maskuje flákání za hangáre čištěním roury od brutaru. :-)
  9:54 - Rakša odchází s časopisem Popcorn na latrínu.
  Dopolední rukodělky: Mandely pod vedením Jerry.
  10:00 - Lavička v hangáru to definitivně zabalila a Marťa se z toho asi po*e*e.
  10:15 - Herma meje nádobí: "Tak a teď se to tam zašprclo a nejde vyndat."
  11:25 - Většina skautů a skautek se láduje v cukrárně na Pecce.
  11:49 - Kluci šplhaj po stromech.
  11:50 - Holky právě na louce předváděj striptýz a Dáša fotí akty.
  12:00 - ChipStar: Frankey (0) x Tarzan (1)
  12:09 - ChipStar: Frankey (1) x Tarzan (1) Pecka 2010 - Frankey vyhrál v Chipstaru
  12:00 - Herma hraje se světluškama Jen počkej zající! (baba-zelí-zajíc)
  12:30 - Filip: Šmudlo, já umím tak plavat, že se dokážu pod vodou pomodlit a cvičit tam kung-fu.
  12:23 - Rakša rozbila kárku, na níž převážela kanystr s vodou. Pecka 2010 - Rakša rozbila kárku
  12:24 - Rakša využívá svých kulturistických zkušeností a vodu do tábora odnáší vlastnoručně.
  12:25 - Petra s Mattonim právě krájejí špalíčky, které budou dnes k obědu se zelím a uzeným masem.
  12:27 - Marťa trénuje na Bolkovi své kadeřnické schopnosti.
  13:11 - Táborníci stojí ve frontě na polívku.
  13:22 - Veverka, Batole, Dáša a Jonáš se válej u tee-pee a čekaj, až se dovaří další várka špalíčků.
  14:21 - Zuzka připravuje billboard kvůli večerní show Bingo!
  14:28 - Vlčata tráví polední klid v lese a skládají písníčku k oslavě Šmudlových narozenin. Snílek pro něj právě vyrábí kytaru. Pecka 2010 - Snílek vyrábí kytaru pro Šmudlu
  Odpoledne tráví skauti, skautky, vlčata i světlušky na koupališti
  Mix táborníků hraje přehazku.
  18:29 - Dorazili jsme do tábora.
  20:14 - Rakša, Sojka a Veverka pozorují z pozastanu večení nástup.
  Rakša: "Je to potupný stát tady takhle. Ty nemáš kroj?"
  Sojka: "Doma na ramínku."
  Veverka: "Já dole ve skříni v klubíčku."
  Rakša: - "To já ho mám ještě v JUNu."
  Šmudlu jsme poslali na procházku a všichni ostatní zatím připravují hangár na oslavu.
  Petra při pohledu na Rakšiny nové vnady: "Jsem kvůli tobě naštvaná. Doteď jsem hrála prim..."
  Rakša: "Zase máš jiný přednosti."
  Petra: "Ale tohle byla moje největší."
  Šmudlovy narozeniny oslavujeme světoznámou hrou Bingo! Večerem provází lehce přifouknutá moderátorka Rakša.
  Po soutěži odjíždí Veverka se Sojkou, který dorazil odpoledne, domů. Ale odpoledne se vrátí zpět.
  Mrkněte se na nedělní iPhotky dokreslující dnešní report.

  pondělí 2. srpna 2010

  Jelikož se včerejší mejdlo trochu protáhlo, posounut dnešní budíček bude posunut. Hurááá!
  Odpoledne čeká skauty a skautky etapa na rybníce.
  Vlčata i světlušky se odpoledne váleli na koupališti.
  16:05 - Na koupaliště dorazili Veverka se Sojkou, kteří dnes po půlnoci odjeli do Vrchlabí. Přivezli pytle na odpad, portréty historických osobností a tašku plnou léků. :-)
  16:15 - Holky na koupališti pletou náramky a věnují se jiným rukodělným pracem.
  16:54 - Sojka chytl v ledově vychlazené vodě tři organismy.
  17:15 - Dáša, Kamilka, Rakša, Sojka a Veverka se šli zapotit na zdejší obrovskou trampolínu.
  17:37 - Hromadná táborová fotka na kládě... Pecka 2010 - Hromadná táborová fotka na kládě
  18:28 - Zuzka, Dáša a Marťa se rozplývaj nad Sojkovou sváčou.
  18:32 - A Miss Pecka 2010 se stává... Pecka 2010 - táborové Missky
  19:21 - K večeři máme výbornou čínu s kuřecím masem made by Petra, Kuře a Mattoni... Pecka 2010 - čína made by Petra, Kuře a Mattoni
  20:55 - Večer vlčata čekala pohádka na dobrou noc.
  Zlatohlávek, Snílek a Jonda překonali stezku odvahy a svým podpisem na papír položený uvnitř staré márnice mezi obcí Stupná a táborem splili noční zkoušku tří bílých tesáků.
  Mrkněte se na pondělní iPhotky dokreslující dnešní report.

  úterý 3. srpna 2010

  07:52 - 2 ranní ptáčata se vrátila s čerstvým pečivem z nákupu.
  8:15 - Snídaněěěěěěěěě!!!
  Světlušky mají problém, Rumburak totiž vypustil Otesánka, který nejenže snědl mámu, snědl tátu, ale taky jim sežral jejich jídlo. Proto musí vyrazit mezi místní obyvatelstvo a požádat je o suroviny, z kterých si uvaří oběd.
  Přes nepřízeň počasí vyrážejí skauti a skautky dnes na výpravu.
  10:09 - Kdo by Zuzce odolal, když má tak neskutečně sexy vyzařování? Jenže to celé kazí její namyšlené chování. Pecka 2010 - Zuzka si čte horoskop v Popcornu
  10:16 - Rakša právě zjistila, že si zabalila stan i s hrníčkem uvnitř.
  Výpravu mají také vlčata, pěšky ovšem půjdou jen na náměstí, odkud pojedou autobusem do jičínského aquacentra.
  10:30 - Skauti jdou sice na výpravu, ale ještě nevědí kam. Možná se to dozví, až rozluští první šifru. Pecka 2010 - Lola, Brzda a Sabča studují mapu
  10:32 - Jerry krmí synátora.
  11:00 - Všichni skauti a skautky už úspěšně rozluštili šifru a vyrazili na cestu. Tak by pomalu měli vyrazit i vedoucí na svá stanoviště.
  11:33 - Dorazili jsme do Lázní Bělohrad, kde má stanoviště Veverka a Frankey. Batole ukazuje Sojkovi mapu, aby věděl, kudy má jet...
  Sojka: Proč né tudy po tý cestě?
  Batole: To jsou koleje!
  13:51 - Po dvou a půl hodinách čekání Frankeyho, Sojky a Veverky doráží na autobusák v Lázních Bělohrad první trojice - Zajda, Malíř a Kartáček. Nevyužili možnosti jet autobusem a šli pěšky. Chválíme! Pecka 2010 - Malíř, Kartáček a Zajda v Lázních Bělohrad
  13:55 - Dobíhá také druhá trojice - Vali, Makak a Profesorka.
  13:58 - To je ale náhoda, přichází třetí trojice - Sabča, Brzda a Lola. :-)
  14:37 - Denča, Tomáš a Ježek jako jediní právě přijíždějí autobusem. První dvě skupiny již mají nejen rozluštěnou šifru, ale už i splnily úkol - poslat odněkud Veverkovi e-mail.
  14:52 - E-mail se podařilo odeslat i Sabče, Lolovi a Brzdovi.
  15:13 - A konečně taky Tomovi s Denčou a Ježkem.
  15:37 - Zajda, Maliř a Kartáček byli šikovní, i další šifru se jim podařilo rozluštit, úkol rychle vyřešili a tak stihli autobus, který je odveze na další stanoviště. :-)
  15:47 - Někteří v parku luštěj šifru, jiní kravěj (nejen) okolo kašny. Pecka 2010 - Skauti kravěj u kašny
  15:55 - Veverka odjíždí z návštěvního čtyřdnu zpět do Vrchlabí a odtamtud do Prahy. :-/
  Odpoledne se světlušky věnují výrobě loutek.
  Mrkněte se na úterní iPhotky dokreslující dnešní report.

  středa 4. srpna 2010

  01:10 - Tak skauti se úspěšně vrátili - teď jsou někde kolem tábora a chystají se ho přepadnout.
  01:10 - Frankey, Batole a Dáša si dali noční večeři u kamen:-)
  Šmudla zjistil, že má jako náhodou oddělanou celtu, stejně tak i výtvarka. No uvidíme, jestli se jim něco povede:-)
  Noční přepad skautů byl rychlej a drsnej - skauti zaútočili prakticky všichni najednou a většina jich byla poměrně rychle pochytána. Údajně se jim ale povedlo ukrást vlajky.

  Strážce totemové hole: Filip
  S tatínkem Svačinky, přezdívaným Arný, jsme dopoledne dělali dřevo. Pak už na to zbyl jen on. :-)
  Vlčata byla dopoledne seznámena s novou stezkou. Poté je čekala etapa Ztraceni, při níž museli projít bludištěm.
  Skautky a skauti shlédli dokumentární film o dospívání - Puberta.
  Odpoledne jsme hráli etapu poznávání historických osobností, poté hru Jak dědeček měnil až vyměnil.
  Odpoledne stavěli přístřešky a to výhradně z přírodních materiálů.
  Večer Makak a Ježek složili skautský slib.
  Dnešní večer pro vlčata není snadný - skřeti (roveři) jim sebrali spacáky a karimatky a pokud je nevybojují zpět, tak se asi jen tak nevyspí.

  čtvrtek 5. srpna 2010

  Strážce totemové hole: Lukáš
  Vlčata v rámci etapy Zásoby vaří bramborovou polévku.
  11:05 - skauti vyrábějí dřevěné lžíce.
  Večer nás bohužel musel opustit Jonda.

  pátek 6. srpna 2010

  05:00 - Hlídka dvou skautů (Lola, Tomáš) začíná roztápět kameny na Setonův hrnec.
  09:00 - J. V. král při ranním nástupu povyšuje Lolu a Tomáše za dobrovolnou pomoc službám do stavu hraběte (Lola) a barona (Tomáš).
  09:15 - Celý tábor připravuje zásobu dřeva do kuchyně, neboť skauti, roztápějící kameny na Setoňák, veškerou zásobu spálili :)
  10:30 - Skauti hrají etapu Dojení krávy. Z mlékem naplněné latexové rukavice mají za úkol v časovém limitu 3 min. nadojit co nejvíce mléka :-) Jak se dalo čekat, měla etapa obrovský úspěch, někteří div že kravám neutrhli vemena a dožadovali se dalšího dojení :-)
  13:00 - Vedení skautů připravuje klíče na závěrečnou pokladovou etapu nazvanou případně "Závěrečná cesta". Počasí je strašné, nevím, jak budeme řešit zakončovací táborový oheň.
  Uklidili jsme tábor.
  15:00 - Skauti vyráží na etapu, bohužel za velmi nepříznivého počasí. Jako první vyráží Malíř, Zajda a Kartáček, po nich Vali s Makakem (bez pí Prof., která odjela), jako třetí Denča, Tomáš a Ježek a konečně poslední Lola, Sabča a Brzda.
  Pořadí bylo určeno majetkovým sčítáním - sečtena hotovost i hodnota zakoupených nemovitostí. V rámci etapy musí obejít 14 stanovišť a získat na každém z nich klíč. Jen jeden klíč však pasuje do zámku, kterým je zamčena truhla s královským pokladem.
  Odpoledne proběhla závěrečná etapa "Cesta do Talanh nuy". Vyhráli Kars, ale ceny dostanou až zítra.
  19:00 - V určeném časovém limitu dobíhají dvě hlídky - Vali s Makakem jako první a Malíř a spol. Ani jedna z hlídek však nezískala ten pravý klíč, proto čekáme na další dvě hlídky.
  19:45 - Přichází Tomáš s Brzdou, kteří se oddělili od svých hlídek.
  20:00 - Příchází zbytky obou zbývajících hlídek.
  Od rána pršelo a tak se tři bílé tesáky nemohly konat.
  20:45 - Po večeři se zjistilo, že ani další dvě hlídky nezískaly potřebný klíč. Truhlu proto otevřou v pořadí příchodu s ohledem na celkový počet získaných klíčů.
  21:30 - Zkrácený nástup k sejmutí státní vlajky, bez krojů
  21:40 - Zakončujeme tábor náhradním způsobem - v gilwellském kruhu okolo stožáru za svitu petrolejových lamp a zpěvu mezinárodní skautské večerky.
  21.50 Po nástupu skauti nastupují do hangáru k otevírání truhly s pokladem.Otevírají v pořadí:
  1. Vali-Makak
  2. Malíř-Zajda-Kartáček
  3. Denča-Tomáš-Ježek
  4. Sabča-Brzda-Lola
  Na každého zde čeká hodnotná kniha Skautskou stezkou, základní příručka pro skauty a skautky, plus další ceny dle dobrovolného výběru - peněženky, frisbee, placky, baterky, karabiny,...
  22.00 - Odměny za pomoc s přípravou tábora dostávají i Batolete pravé ruce (Frankey, Bolek, Lišák) a pomocnice z řad RG (Dáša, Herma, Verča, Sosna).
  Spát jdeme bez hlídek.
  Dnes byl poslední táborový den, zítra nás čeká odjezd domů. :-(

  sobota 7. srpna 2010

  07:30 - Ráno jsme museli vzbudit kuchaře - zaspali. Snídani proto připravují vedoucí.
  08:30 - Po snídani se v hangáru koná slavnostní předávání pamětních listů a diplomů.
  08:50 - Celý tábor včetně kuchařů vyplňuje formuláře zpětné vazby.
  Přichází neuvěřitelná průtrž mračen, jakou jsem na Pecce snad ještě nezažil. Celý tábor se mění ve velké jezero. Jelikož jsme ale na kopci, voda po skončení deště poměrně rychle mizí. Jsme ale rádi, že v tomhle počasí nemusíme bourat. Táborníci balí své věci, následně probíhá hloubkový úklid celého tábořiště. Kolem 11. hod. odjezd.
  Hrozíme se výjezdu auty z promáčené louky. Jedni z rodičů s těžkým terénním autem mají při výjezdu drobné potíže. Děsíme se, jak výjezd zvládnou naše škodovky a opely.
  Odjíždí paní Tomešová. Její favorit uvíznul uprostřed louky. Vedoucí v nejtěžším lijáku nabíhají a tlačí. Batole přitom schytal plnou dávku bahna od prokluzujícího kola a je kompletně nahozen od holínek až k patě. Nakonec favorit úspěšně vytlačen, vedoucí sípou a popadají dech. Naše zděšení vzrůstá.
  Po poledni najíždí táborníci z Mladé Boleslavi.
  Jako první odjíždí Marťa s Opelem Agila 1.2. Louku vyjíždí s přehledem, potíže nastávají v závěrečném výjezdu na mez. Se Šmudlou stojíc v táboře slyšíme vzdálené zoufalé řvaní motoru, ale nakonec se auto vyškrábe na mez a mizí na lesní cestě. Marťa to zvládla.
  Po chvíli odjíždí Batole se Šmudlou. Šmudlova Škoda Fabia 1.4 MPi vše zvládá bez mrknutí oka. Batoleteho Škoda Felicia 1.3 MPi, naložená od podlahy až po střechu a navíc s přívěsem má však problémy. Rozjezd z tábořiště se daří až na třetí pokus, louku vyjíždí v pohodě. Na závěrečném výjezdu na mez si ale felicie ani neškrtne. Batole odpojuje se Šmudlou přívěs, zkouší to s rozjezdem - nic. Poté na radu Šmudly se znovu rozjíždí a bere to přes husté a vysoké křoví na straně cesty. Tam již kola zabírají o něco lépe a za pomoci Šmudlových silných paží se felicia vyhoupne nahoru. Uff! :-) Jedeme domů.

  Bleskovka: Pevnost Stachelberg

  sobota 27. června 2010, 16:24
  Stachelberg - Weve, Mattonka, Batole, Sojka (zleva) Sluncem prohřátého nedělního odpoledne využili Weve, Mattonka, Batole a Sojka k výletu do dělostřelecké tvrzi Stachelberg nedaleko Trutnova. Rozsáhlý pevnostní areál, vybudovaný v roce 1938, je jedním z největších bunkrů v ČR a poslední prohlídka v něm začíná v 16:15. :-/

  Bleskovka: Noční výstup na Sněžku

  sobota 26. června 2010, 3:44
  Sněžka - čekání na východ Slunce Včera před půlnocí se skupinka odvážných skautů vypravila na nejvyšší horu České republiky. Vrchol Sněžky pokořili dnes v časných ranních hodinách a to samozřejmě bez jakékoliv známky vyčerpání. :) Ve výšce 1602 m.n.m. čekají spolu s dalšíma podobně trhlýma dobrodruhama na východ slunce.

  Bleskovka: Cyklovýprava

  sobota 19. června 2010, 8:56
  Cyklovýprava 2010 - těsně před startem (MMS) V počtu 16 jsme připraveni ke startu na cyklovýpravu. Jedeme přes Brannou do Martinic, přes Zálesní Lhotu, Kalnou a Kunčice do Vrchlabí. Poslední kontroly a přípravy před startem, za chvíli vyrážíme!:-)
  Aktualizace: Do galerie byly přidány fotky.

  Bleskovka: Projektování Slamáku

  sobota 12. června 2010
  Slamák - varianta Koloseum O víkendu do Vrchlabí opět zavítali architekti Honza s Hříbkem. Tentokrát přijeli představit tři varianty nových skautských kluboven, pracovně nazvaných véčko, koloseum a oblouk. Ty vyprojektovali na základě informací získaných od členů našeho střediska z předchozích dvou fází participace.

  Skautské akce: Tábor PECKA 2010

  Termín: 24. července — 7. srpna 2010
  Ilustrační foto (Pecka 2008) Termín: 24. července – 7. srpna 2010
  Táborový zpravodaj PECKA 2010
  Závazná přihláška & zdravotní karta dítěte
  Posudek lékaře
  Seznam věcí na tábor
  Kde nás najdete

  Mise Apollo 13

  2. června 2010
  V pátek 28. května se vlčácká schůzka konala netradičně v městském parku, kde pro ně a pro skautky připravili Tom s Marťou lanové překážky. Využili k tomu lana, která jsme dostali od společnosti Singing Rock a pomůcek pro lanové aktivity, které středisku věnovala Horská služba Špindlerův Mlýn. Všem touto cestou děkujeme.

  Lanové překážky

  Při příchodu na místo byli seznámeni s úkolem, který jim svěřila NASA - zvrátit neúspěch mise Apollo 13. Nejprve tedy prošli výcvikovým střediskem, kde se naučili pracovat s rovnováhou, pak nalezli do raketoplánu a následoval start k Měsíci a složité přistání. Nutno dodat, že jsme sice vzlétli, doletěli k oběžné dráze Měsíce, ale přistávací manévry se nějak nepovedly. Konec schůzky nám uspíšil meteoritický déšť, který nás vyhnal pod blízkou střechu. Proto jakmile přeháňka ustala, vyrazily na záchrannou misi skautky, které úkol úspěšně dokončily.

  Bleskovka: Barevná bitka Poštolek

  pátek 21. května 2010.
  Paintball - barevná bitka Poštolek Alternativní verzí paintballu, vhodnou zejména pro děti, si květnovou schůzku zpestřily Poštolky. Namísto pistolí se chopily velkých injekčních stříkaček a jako munice jim posloužila obarvená voda. 9 z 10 maminek, které rády perou špinavé prádlo, doporučuje skautské schůzky! ;-)

  Bleskovka: Lana od Singing Rock

  12. května 2010
  Lana od Singing Rock Zdolávání lanových překážek podněcuje odvahu účastníků a momentálně patří k velmi oblíbené aktivitě nejen mezi mládeží. Společnost Singing Rock věnovala našemu středisku lana v celkové délce zhruba 100 metrů, které využijeme na našich oddílových schůzkách, výpravách a jiných akcích.

  Den vítězství ve Vrchlabí

  8. května 2010
  Letos, tak jako každý rok, vyrazili příznivci turistiky z vrchlabska na Žalý. Hromadný výstup na vrchol této hory se tradičně koná v Den osvobození od fašismu. Na stejné datum letos připadlo také, v pořadí již sedmé, motorkářské požehnání. Obou těchto tradičních akcí se zúčastnili i skauti ze střediska Krakonoš. Zatímco ti mladší se spolu se svými kamarády a rodiči časně zrána vydali na výlet, starší členové přistavili na náměstí polní kuchyni, na které po celý sobotní den chystali občerstvení pro přátele jedné stopy.

  Výstup na Žalý 2010 Výstup na Žalý 2010 Výstup na Žalý 2010

  Všechny děti, které se spolu s rodičema vydaly na Žalý, si tuto cestu mohly zpříjemnit hrami, které pro ně připravil Šmudla, vedoucí 2. smečky vlčat z našeho střediska. Mávnutím kouzelného proutku se děti i s rodiči přesunuli do Himalájí. Společně zakusili výstup na samotnou horu světa. Nejprve si vyrobili dobyvatelskou vlajku, donesli batoh do dalšího výškového tábora, pak prošli trhlinovým polem a namalovali spatřeného Yettiho. Za odměnu je na vrcholu čekaly sladkůstky a nějaké další odměny.

  Žehnání motorek 2010 Žehnání motorek 2010 Žehnání motorek 2010

  Ti, kteří dali přednost návštěvě náměstí T.G.M., mohli krom obdivování velkého množství nablýskaných motorek či doprovodného programu na pódiu ochutnat skautské bramboráky. Vedení střediska je zde spolu s rovery smažilo na polní kuchyni již od dopoledních hodin. Podle zástupu lidí stojících u našeho stánku bylo zřejmé, že přítomným přišly vhod. Během srazu se prodaly bramboráky z 66 kg brambor, což je celkem úctyhodná dávka. Mimo nich byly v našem stánku k dispozici preclíky, točená limonáda a další dobrůtky pro navození sváteční nálady.

  Motorkářský sraz: skautské bramboráky

  Termín: sobota 8. května 2010 | Náměstí T.G.M.
  Skautské bramboráky na motosrazu Podpořte projekt nových kluboven a přijďte ochutnat pravé krkonošské bramboráky, připravované na vyhlášené skautské polní kuchyni! Nenechte si ujít toto geniálně jednoduché a přesto jedinečně lahodné jídlo, které pro vás připraví vrchlabští skauti na sobotním motorkářském srazu.

  Záchrana Trutnova před drakem

  4. května 2010
  ZVaS - okresní kolo v Trutnově

  Po zahřívacím střediskovém kole, které se konalo minulý týden, vyrazili členové oddílů Permoník a Poštolky na okresní kolo závodů vlčat a světlušek. To uspořádalo středisko Hraničář v Trutnově v sobotu na prvního máje. Na start bylo postaveno celkově 16 hlídek, z toho 5 světlušáckých a 11 vlčáckých. Jejich cíl byl jasný - zabít draka, který ohrožoval Trutnov. Cestou ke sluji, ve které drak žil, se však museli poprat s devíti překážkami.

  A jak si vedli ti vrchlabští? "Věru dobře. Pravda, hlídka která byla myšlena jako postupová, udělala pár chybiček, ale další dvě hlídky reputaci napravily. Bohužel ani jedna z těch lepších nemohla postoupit do kola krajského, protože nesplňovala některé z podmínek pravidel. Tak snad příště," uvedl vedoucí vlčat Šmudla a dodává: "Závod se však všem velice líbil a to je to nejhlavnější. Vždyť v takové konkurenci být první je někdy opravdu těžké."

  Po skončení závodu si děti šly zahrát hry které zajistil organizátor a vedoucí měli krátkou přednášku o nových stezkách*, aby ve smečkách vlčat a rojích světlušek vše fungovalo i nadále perfektně. Ještě před návratem domů se vrchlabští přesunuli do cukrárny, kde udělali vítr v mrazícím boxu.

  S jakými úkoly se museli naši hrdinové vypořádat a jak si to užili zjistíte ve střediskové galerii a další fotky naleznete ve fotoalbu střediska Hraničář Tutnov, pořádatele závodů.

  *) stezka je knížečka s body, které musí skauti splnit, aby se dostali na vyšší úroveň a pomáhá tedy dětem v jejich osobním rozvoji.

  ZVaS - Pevnost Boyard

  28. dubna 2010
  Poslední dubnovou sobotu se nejmenší členové našeho střediska přesunuli do francouzské pevnosti Boyard, v kterou se proměnil městský park ve Vrchlabí. Aby soutěžící vůbec mohli býti vpuštěni do pevnosti, musely týmy vyplnit přihlášku do hry. V ní mimo jiné nesměly chybět otisky nosu či palce pravé nohy, prozradil nám hlavní pořadatel soutěže - Šmudla. Ten se ujal role otce Fura a poskytl nám informace o průběhu sobotního dne.

  ZVaS - Pevnost Boyard

  Po přistání u pevnosti se soutěžící postupně vydali plnit úkoly. Strážci na ně byli někdy velmi přísní. Vždyť poklad přeci nedají kdekomu. Museli například najít cestu v senzorové místnosti, zabalit si batoh na výpravu, připravit pro otce Fura chlebíček či uhodnout správnou odpověď na otázku, kterou jim dal samotný otec. Na každém stanovišti mohli získat buď klíč k truhlici nebo indicii, která jim napomohla k otevření pokladu. Všechny týmy byly při plnění úkolů úspěšné, avšak pouze jedni mohli vyhrát. Kdo to byl, to se všichni dozvěděli až v podvečer na slavnostním ohni u kluboven, který byl ku příležitosti svátku Sv. Jiří, patrona skautů.

  Pevnost Boyard - pokladnice Vítěznou hlídkou se stali Hafíci ve složení Denča, Kájoška a Lůca. Všechny tři pak vstoupily do pokladnice a na šachovnici se postavily na písmenka tak, aby složily kouzelné slůvko VYSVĚDČENÍ. Právě to totiž otevřelo truhlu s pokladem. Pak už jen honem vybrat cenu a rychle pryč, než se mříže od pokladnice uzavřou. Ani ostatní nepřišli zkrátka. Otec Fura jim dovolil rozebrat si to, co zůstalo v truhle po vítězné hlídce.

  Střediskové kolo závodů vlčat a světlušek (ZVaS), letos na motiv Pevnosti Boyard, bylo sice u konce, ale slavnostní oheň teprve na začátku. Během něj měly všechny oddíly příležitost předvést, co si pro ostatní připravily - ať už scénku nebo hru.

  Fotky si můžete prohlédnout v naší vývěsce na náměstí T.G.M. (naproti městské knihovny) a nebo na webu ve střediskové galerii. Všem světluškám a vlčatům budeme samozřejmě držet palce, aby se jim dařilo i na okresním kole závodů.

  Bleskovka: Aquacentrum Jičín

  neděle 25. dubna 2010, 12:54
  Aquacentrum Jičín Skauti z Jedničky vyrazili do zhruba 40 kilometrů vzdáleného Jičína. V městě pohádky navštívili místní aquacentrum nabízející bazén nejen plavecký, ale také skokanský, dále třeba tobogan, vířivky nebo parní komoru. Na eMeMeSce vlevo je můžete vidět v proudu divoké řeky.

  Bleskovka: Řádný sněm střediska

  sobota 3. dubna 2010
  Sněm 2010 Po třech letech se sešli delegáti na střediskovém sněmu, aby zvolili (staro)nové vedení. Post vedoucího střediska obhájil Ondřej Bartoš, jeho zástupcem však po následující 3 roky bude Jakub Šimurda. Gratulujeme! Více o novém složení velícího štábu se dozvíte pod odkazem středisko - dnes.

  Klubovny snů

  15. února 2010
  V sobotu, den před svátkem zamilovaných, se na klubovnách sešli roveři a rangers spolu s pražskými architekty. Pod taktovkou Honzy a Hříbka jsme zde navázali na projekt, na němž se intenzivněji začalo pracovat v minulém roce, ale určité plánování probíhá již několik let. Řeč je o stavbě nových kluboven.

  2. fáze participace

  Předchozí plány a několika architekty navržené stavby většinou ztroskotaly na nedodržení slibů, které nám byly dány. Ať už se týkaly nabídky finančních prostředků nebo pozemků, na kterých by klubovna vyrostla. Ačkoliv činovníky střediska Krakonoš vždy mrzelo, když byly naše návrhy (občas absurdními argumenty) zavrhnuty, nepřestali jsme pokračovat ve svém úsilí. A pevně věříme, že tentokrát již vše dotáhneme do zdárného konce. Rozhodli jsme se totiž uchopit projekt z opačnho úhlu. Z takového, který nám umožní postavit klubovny šité na míru, odpovídající moderním trendům a co možná nejekologičtější.

  Během sobotního dne jsme se díky interaktivním přednáškám Hříbka a Honzy nenásilnou formou dozvěděli něco málo o výhodách či nevýhodách jednotlivých stavebních materiálů. Za pomoci tématicky laděné strategické hry jsme si každý zkusili alespoň na papíře postavit dům. Díky rozdílným zůstatkům peňauzí na našich fiktivních bankovních kontech na konci hry, jsme si uvědomili, jak důležitou roli hraje zvolená forma vytápění, typ střechy nebo z čeho jsou zhotoveny nosné zdi. Ona totiž není izolace jako izolace, a pokud vybereme tu správnou při opravdové stavbě, předejdeme tím vysokým a naprosto zbytečným energetickým ztrátám během samotného provozu.

  Nízkoenergetická stavba však není jediná změna, díky které se připravovaný projekt liší od těch předchozích. Neméně důležitou inovací je participace dětí při projektování a to od samého počátku. Právě jim budou nové klubovny sloužit. Volný čas v nich nebudou trávit architekti, ale skauti a skautky z Vrchlabska. Architekti proto za spolupráce oddílových vedoucích sbírají informace a postřehy od mladších členů střediska. Využívají k tomu věku přizpůsobených her a až na základě těchto podkladů začnou s kreslením projektu.

  Možná je to trochu zdlouhavé, ale předejdeme díky tomu mnohým problémům, na které narážímě během jednotlivých fází participace. Každý oddíl, ba dokonce každý člen má odlišný pohled na věc. Jednotlivé myšlenky je třeba přizpůsobit tak, aby se nevylučovaly, ale tvořily jeden harmonický celek.

  Myslím, že můžeme být nakonec rádi za ty klacky, které nám v minulých letech byly házeny pod nohy. Díky nim jsme totiž dnes na cestě k nízkoenergetické klubovně snů.

  Více o průběhu participace naleznete v březnovém Pulsu, kde si můžete přečíst článek Jakuba Maška.

  Střelené kachny

  17. ledna 2010
  Včera si naše vlčátka zašla na sáňkařskou/bobařskou výpravu. Poté, co se všichni sešli u kostela, se vlčátka za doprovodu Šmudly přesunula do městského parku, kde na ně čekala jízda po rovině. Chvílemi to vypadalo, že i s těmi boby vyskočí do nebes.

  Dále se šlo k motokrosařské dráze, kterou si projeli jako koňská spřežení. Po pauze na svačinu se před nimi konečně objevil Jankův kopec na kterém se mohli dosyta vyřádit.

  Bohužel někteří podcenili oblečení, a tak se smečka na odpoledne přesunula na klubovnu, kde si zahráli stolní hry. Asi nejvíce si užili zastřelení Šmudlových kachniček ve hře střelené kachny. Trocha hry na kytáru a pak návrat domů. Samořejmě i tentokrát akéla smečky vše sledoval nejen svýma očima, ale také obejktivem fotoaparátu.

  Pour féliciter 2010

  Pour féliciter 2010
  ARCHIV PŘEDCHOZÍCH LET

  2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004
  instagram — @skauti_vrchlabifacebook — @skautvrchlabirajče.net — skautizvrchlabi

  Skauti v českých médiích

  Vybrané články ze skautské Křižovatky

  Junák — český skaut, z. s. | stránky ústředí
  Skautská křižovatka
  facebook: Junák — český skaut
  instagram: Junák — český skaut
  Skautská křižovatka
  Skautská křižovatka

  Podporují naši činnost
  Královéhradecký krajMěsto VrchlabíMinisterstvo školství, mládeže a tělovýchovy